Quantcast
Channel:
Viewing all 75 articles
Browse latest View live

VIDEOD: lendamine polegi nii hõlpus...

$
0
0
Salvestas Ame, Lk foorumist
 
 
Merikotkas       Haliaeëtus albicilla
 
Kuna pesa tundub enamuse ajast tühi olevat ei tähenda see sugugi, et seal midagi ei toimuks.
 
Noor merikotkas on lennuharjutustega „ametis“, alati ei kuku asjad välja nii, kuidas tahaks. Eks siis peab järgi mõtlema ja järgmine kord paremini asjadega hakkama saada. Tegelikult noorlindudele ohtlik aeg.
 
 
Hommikust pesal toimetatamist on päris huvitav vaadata, aga isaslindu märgates algab tüüpiline toidumangumine…
 
Lähiajal peab hakkama õppima kalastamise ja jahipidamise „kunste“.
 
 
Pildi napsas Meriyll, LK foorumist 

loe edasi


VIDEO: kotkapoeg kolme kuune

$
0
0
Video salvestas Ame, LK foorumist
 
 
Merikotkas       Haliaeëtus albicilla
 
Videos kuuleme, kuidas noor kotkas toitu mangub, kui isaslind nähtavale ilmub. Kolm kuud oleme tänaseks saanud kotkapoja arengut jälgida.
 
Lendamisega paistab juba päris kenasti minevat, jahipidamisega tehakse varsti samuti algust. Päevas on isaslind toonud pesasse kaks kala – hommikul ja õhtupoolikul.
 
Sünnipäevaline hommikusöögiga

loe edasi

VIDEOD: pesaomanikud ja "võõrad"

$
0
0
Video salvestas Aita, LK foorumist
 
 
Merikotkas     Haliaeëtus albicilla
 
Noore merikotka lennuoskused on oluliselt paranenud nagu puuokstel turnimine. Aga tormituulese ilmaga tunneb ennast kindlasti pesal paremini, kui istumispuul tuulepuhangutes tasakaalu hoides ja vähemväsitav muidugi ka. Muidu paistab merikotkastel aeg ning arengud kenasti kulgevat.
 
Äraolekul käivad uudishimutsejad pesal…
 
Video salvestas Summerkid, LK foorumist
 
 
Suur-kirjurähn        Dendrocopos major
 
Tegelikult „naabrimees“, kes läheduses varakevadest saati trummeldanud. Täiskasvanud isaslind kõigi oma tunnustega, punase kuklalaiguga, mis hästi ja lähedalt näha.
 
Aprillikuus rajas rähnipaar pesa, ehitajateks mõlemad vanalinnud. Oskuslikel puutöömeistritel võttis see aega paar-kolm nädalat. Järgmisel aastal tänavust pesa enam ei kasutata (suur-kirjurähnid on teiste suluspesitsejate eest hoolitsejatena kõige arvestatavamad). Alustuseks raiutakse lennuava ida-lõuna suunas, mille läbimõõt viis sentimeetrit või kröömike enam. Pesaõõnsuse sügavuseks on umbes kolmkümmend sentimeetrit ja see paikneb puul kahe ja kaheksa kõrgusmeetri vahel. Territooriumi, sissetungijate eest kaitsevad mõlemad vanalinnud.
 
Pesapõhjale jäetakse veidi puulaaste, kuhu emaslind on maikuu alustuseks munenud viis kuni seitse muna. Hauduvad mõlemad vanalinnud ja seda ümmarguselt pool kuud. Rähnipojad kooruvad pimedate ja paljastena, aga vanemate hoole all väljuvad pesast juba kolme nädala pärast (vanalinnud teevad päevas koos toiduga kuni kolmsada pesalendu ehk teisisõnu mõne minutiliste vahedega). Rähnipojad on toidumangumisel häälekad, niisiis maikuu lõpus, juunikuu alul on rähnipesa kerge tähelepanelikul vaatlejal avastada.
 
Kotkapesal on uudistamas käinud nii metsvint kui teisi värvulisi…

loe edasi

VIDEO: kotkapoja hommikueine

$
0
0
Video salvestas Macko, LK foorumist
 
 
Merikotkas        Haliaeëtus albicilla
 
Varahommik, merikotkapoega on juba kaugelt mangumas kuulda – mulle, mulle…
 
Lennupilt muutub päev-päevalt kindlamaks. Emaslinnule suudetakse järgneda ning maandumine pesal näeb päris kogenult välja.
 
Muidugi on ühe kotkapoja söötmine vanalindudel kergem, kui mitme eest hoolitsemine. Näha ongi, et noorlind näljas ei ole, sageli jäetakse poolik kala pesale, et pärast hea võtta.

loe edasi

VIDEO: toidu mangumisel ollakse väga häälekad

$
0
0
Video salvestas Liz, LK foorumist
 
 
Merikotkas        Haliaeëtus albicilla
 
Kui kotkapoeg eemalt vanalindu märkab tõstetakse selline kisa, et näidata kui näljane võib üks nooruk olla. Ei häda, küllap elu õpetab kuidas kotkaelu elatakse.
 
Eile nägin Loode-Eestis, kuidas merikotka vanalind õpetas sarnasele tegelasele nagu veebikaamerast näha, kuidas lasta ennast tõusvatel õhuvooludel kanda. Noorlinnul paistis aru saavat, kuid tüdis mere kohal tiirutamisest umbes kümne minutiga.
 
Päris ohtlikult rünnatakse toodud kala, vanalinnul on targem kiiresti taanduda

loe edasi

Merikotka kaamera ülekanne on lõppenud

$
0
0
Video salvestas Ame, LK foorumist
 
 
Merikotkas       Haliaeëtus albicilla
 
Lahkumisega pesalt ja kotkahuikega on aeg lõpetada ülekanne.
 
Täname korraldajaid, vaatajat ja foorumi liikmeid, kes kaamera ees toimunud sündmused dokumenteerinud 750 lehel: LINK
 
Kohtumiseni tuleval aastal.
 
 
Pildi napsas Liz, LK foorumist

loe edasi

VIDEO: veerandtund merikotkaste seltsis

$
0
0
Video salvestas Urmas Lett, www.eenet.ee
Lääne-Virumaal pildistas merikotkast Peep Käspre
 
 
Merikotkas          Haliaeëtus albicilla
 
Merikotkaste vanalinnud on suures osas paiksed, ringi hulguvad noorlinnud kuni saavutavad suguküpsuse ning leiavad omale partneri. Selle pesa emaslinnu jalarõngad kinnitavad eesti päritolu. Merikotkaste „käekäigu“ üle võib vaid rõõmustada sest kogu Euroopas pesitseb vaid kuni kuus ja pool tuhat merikotka paari.
 
Tutvustame igaks juhuks kotkapaari: emaslinnud on suuremad ja raskemad, kaaluga keskeltläbi viis kilo, isaslinnud on kilo jagu kergemad. Videol nähtava isaslinnu valgetes sabasulgedes näeme veidi rohkem musti laike. Sulestik on täiskasvanud lindudel aasta läbi sarnane.
 
Merikotkas tabas halljänese
 
Ei jahi merikotkad vaid rannikul. Sügisel peab metsal „silma peal“ hoidma. Jahihooajal on merikotkastel kõik võimalused korralikult söönuks saada.
 
Peebu pildil rabas merikotkas küünte vahele põllujänese ehk halljänese.

loe edasi

VIDEO: uudistavad merikotkad

$
0
0
Video salvestas Liz, LK foorumist
 
 
Merikotkas         Haliaeëtus albicilla
 
Pesal käib uudistamas noorte merikotkastepaar, näete ise, et sabatüviku suled pole veel valgeks muutunud.
 
Uudishimulikud noorlinnud seltsivad ilusa ilmaga ning tutvutakse vanemate liigikaaslaste „koduga“. Sellised tegelased veel tänavu ise ei pesitse ning noorlinnud hulguvad ringi väga laial alal, võrreldes pesitsevate vanalindudega, kes on üpris paiksed tegelased.
 

loe edasi


VIDEO: pesaomanikud

$
0
0
Video salvestas Urmas Lett, www.eenet.ee
 
 
Merikotkas        Haliaeëtus albicilla
 
Pesal käidi nii detsembrikuises sügises, kui jaanuariski sest tali on kestnud vaid veidi üle kolme nädala. Pesaperemehed hoiavad „kodul“ ikka silma peal. Merikotkaste sulestik muutub eaga üha heledamaks ning sabatüviku suled valgemaks.
 
Hea on allolevat videolt võrrelda veel mittepesitsevate noorte hulgulindude välimikku: noka värvust, sulestikku, sabatüvikut. Usutavalt on tegu paari aastaste noorte merikotkastega. Saab looduses kohatud isendite kohta hõlpsamalt järeldusi teha, kellega tegu.
 
 
See video oli üleval ka mõne päeva eest, aga nigelama kvaliteediga

loe edasi

VIDEO: merikotkas tormiilmaga pesal

$
0
0
Video salvestas Urmas Lett,www.eenet.ee
 
 
Merikotkas         Haliaeëtus albicilla
 
Vähem, kui nädalaga on sulanud merikotkaste pesalt lumi ning pesa katvad lahtised oksad. Pesa külastatakse igapäevaselt ja mitte ainult pesaomanike poolt…
 
Söögiks kõlbab juba möödunud aastal pesale jäänud haugisaba, mis lume alt välja sulanud – pole ime, toitumine talvisel ajal on nagu ta on, juhuse asi sageli.
 
Foorumi postitusi tasub samuti vaadata: LINK

loe edasi

VIDEO: uue pesakaamera külaline

$
0
0
Video salvestas Urmas Lett, www.eenet.ee
Kommentaar Renno Nellis

 
Merikotkas        Haliaeëtus albicilla
 
Juba jaanuarikuus hakkavad merikotkad pesakohti sagedamalt külastama. Kaardis näeme nelja-, viieaasta vanust rõngasteta merikotkast. Pesalt lendas lind paremale poole puule istuma, justnagu oleks ennast ööbima asutamas…  Meil pole kahjuks aimdust, kas tegu pesaperemehe või „võõraga“ ning millised kotkad endid sellel pesal pesitsema asutavad.
 
Merikotkas uuris põhjalikult ümbrust, tähelepaneliku linnu pilt jäi pidama ka kaamera objektiivil, millest aga suurt välja ei teinud.
 
Kui pesakülastused sagedasemaks muutuvad teeme ka veebikaamera avalikuks.

loe edasi

VIDEO: pesa pärast peab võitlusi pidama

$
0
0
Video salvestas Urmas Lett, www.eenet.ee
 
 
Merikotkas      Haliaeetus albicilla     
 
Alustuseks teadmine, et alates 15. veebruarist on vastavalt looduskaitseseadusele inimeste liikumine merikotka pesapaiga ümbruses ilma spetsiaalse loata keelatud.
 
Tõeliselt pikas „filmis“ toimub kuni viienda minutini noorematest liigikaaslastest "pesaanastajate" väljatõrjumine. Tähelepanelik vaatleja märkab erinevusi ning jalarõngaid. Pole sellised võitlused ohutud kummalegi osapoolele. Isaslinnud kaaluvad vähem, pea viis kilo, mis täiesti märgatav. Täiskasvanud emaslinnud isegi üle kuue kilo ning arvestades kotkaste nõelteravaid küüniseid ja tugevat nokka võivad omavahelised arveteklaarimised olla isegi päris kurva lõpuga.
 
Võitlusjärgselt jälgivad heledama sulestikuga pesaomanikud tähelepanelikult ümbrust, kontrollides, kas sissetungijad võtsid hoiatusrünnakut tõsiselt. Loomulikult ei saa kotkapaar rahuneda pärast sellist intsidenti ja rünnakust alates on pesal veedetud palju rohkem aega.
 
Vanalinnud toimetavad asjalikult pesal ja pesapõhja kallal põhiliselt emaslind, keda püüab isaslind assisteerida või muul viisi oma kasulikkust ülesse näidata, aga suht edutult.
 
Üle poole aasta pole ju pesaelu harrastatud, avarusega harjunud kotkastele tundub piiratud pesaruum alul veidi harjumatu (seda oleme märganud eelmiste aastate veebikaamerat jälgides), peatselt kohanetakse üksteisega nagu ka partneri mõõtudega selles piiratud ruumis…
 
Merikotkaste vaatlused Eestis: LINK

loe edasi

Merikotka pesakaamera 2016

$
0
0
Tekst: Urmas Sellis, Kotkaklubi
Pildid: Triin Leetmaa, Omar Neiland
Ülekande võimaldavad Tele2/Televõrk ja EENet
 

 

Striim mobiilsetel seadmetel: iPhone, iPadAndroid, VLC
 
Merikotka kaamera on paigaldatud Lääne-Eestis asuva pesa juurde, mis on naabriks varem jälgitud Linda ja Sulevi pesale. Kaamera paigaldamine võttis kaks päeva jaanuari keskel (need olid veel külmad ilmad, nii alla -15⁰C), osalesid Renno, Omar, Triin ja Urmas. Hiljem pidid Renno ja Omar veel mõnda nüanssi korrigeerima.
 
Renno ja Omar päikesepaneelidele raami meisterdamas.


Urmas pesa juures toimetamas.


Päikesepaneelide paigaldamine.



Pesa üldplaan.
 
Renno leidis selle pesa alles mullu, aga ega pesa oluliselt vanem ei olegi. Mullu pesas poegi üles ei kasvanud, seega on kaamera panek nö riskiprojekt. Pesas käisid õige mitu erinevat lindu veebruari esimesel poolel, sh vanalind, kes tundub pesa omanik olevat. Esimest korda nägime merikotkast pesal 28. jaanuaril, aga varem ei saanud meiegi vaadata. Pesalt avaneb vaade linnurikkale lahele, kus merikotkad jahti peavad.
 
Kaamerasüsteem on ehitatud nii, et pimeda saabudes lülituvad kõik voolutarbijad välja ning valgenedes jälle sisse. See võimaldab energiatarvet oluliselt vähendada ja pole vaja akusid vahetades riskida kotkaste pesaelu häirimisega. Päikesepaneelid toimivad hästi, kui neil lund peal pole ja päike paistab. Pikema päeva puhul saame ülekannet edastada ööpäevaringselt. Kaamera vahetasime uue AXIS F41 vastu välja (seda on ka parem märkamatult pesa juurde paigutada) ja mikrofoni meisterdas Omar ise.  Pesametsa kõrgeima puu otsas asuvast saateantennist on otsenähtavus Elisa mobiilimastiga, kus asub vastuvõtuantenn ja sealt läheb signaal mööda Televõrkude kaableid EENeti serverisse. Serveris toimub pildi jagamine tuhandetele vaatajatele üle ilma, kes tahavad pesas toimuvast osa saada. Metsas ja mastis kasutame Mikrotik antenne.
 
Alates 15. veebruarist on vastavalt looduskaitseseadusele inimeste liikumine merikotka pesapaiga ümbruses keelatud (ilma spetsiaalse loata). Iga kaamera kaudu pesaelu vaatleja saab sellest reeglist kinnipidamist kontrollida ning on võimalus tunda end nähtamatu keskkonnainspektorina selle pesa juures...
... aga loodame, et kõik läheb hästi ja juulis näeme kotkapoegade esimesi lende.
 
Nagu ikka on ettevõtmisega seotud mitmeid toredaid ja abivalmis inimesi. Selle kaamera süsteemi koostasime tänu ventilatsiooniseadmete tootja ETS NORD AS märkimisväärsele toele (uue tehasehoone avamisel paluti partneritel ja klientidel lillede asemel toetada Kotkaklubi pesakaamerate projekti) ja suur tänu ka eraannetajatele. Süsteemi osad on üsna kallid ja ilma sõbralike toetajateta me neid kasutada ei saaks.
 
Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (vt kontaktid lehekülje lõpus või saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee. Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, nii nagu ETS NORD omal algatusel hakkas.
 
Lisateavet pesal toimuva kohta saab looduskalendri foorumist ja merikotkakaamera uudistest.
 
Ettevõtmises osalevad:
 
  Kotkaklubi       EENet                 
 
 
Toetab
 

loe edasi

Merikotkas ja "98"

$
0
0
 
Tekst: Urmas Sellis (Kotkaklubi)
Pildid: pesakaamerast napsatud (Urmas, Michi, Mutikluti)
 

Sel ajal kui meie tähistame Eesti sünnipäeva, ei maksa arvata, et merikotkad selleks valmis pole.
 

Kaks päeva enne Vabariigi aastapäeva tuli merikotka veebikaamera pessa emaslind. Seni üksinda pesa valvanud isaslind hakkas kohe tegusaks, kohendas pesamaterjali, tõi oksi juurde, suhtles kaasaga.
 

Vaadeldav merikotka paar pole päris tüüpiline, sest emaslind on vaat et väiksemgi, kui isaslind. Aga mis seal ikka, isaslind ilmselt võtab enam pesa kaitsmist oma peale. Ta paistab igati toimekas.
 

Nii nagu poleks praegust Eesti riiki niisugusena ilma 98 aasta taguste sündmusteta, nii poleks meil ka merikotka pesa siin jälgida, kui nende merikotkaste esivanemad poleks sada aastat tagasi samamoodi tollalgi tegutsenud  - oodanud paarilist, ehitanud pesa, saanud järglasi.

Kui 1962. aastal oleks saanud jälgida veebikaamera kaudu merikotka pesaelu, siis Tiit Randla pakkunuks ilmselt just merikotkast Eesti rahvuslinnuks. Selle tõttu, et 24. veebruariks merikotkad ilusti pesaelu alustasid ning seda võinuks vääriliselt tähistada. Küllap aga oleks pidanud ametliku põhjusena midagi muud kirja panema... nii tähistamisele, kui valimisele. Vaevalt, et Kustas Põldmaalgi midagi merikotka vastu oleks olnud.

 

Pessa tulnud emaslindu võiks pidada ka Eesti rahvuslinnuks - tal on rahvusvärvides rõngad jalas (teame, et ta sündis 50 km lõunapool ja varem pole meil teada tema kohtamisi). Eestit sünnimaana märgib sini/valge rõngas paremas jalas ja sünniaastat 2009 must/sinine vasakus jalas. Praegu pole selles kombinatsioonis midagi erilist, aga kui 1984. aastal alustasime Eestis merikotkaste värviliste rõngaste kasutamist, siis Rootsi kolleegid sättisid nii, et kolmel aastal järjest saime ametlikult kasutada rahvusvärve. Mõistagi tõstis niisugune nüanss meie huvi merikotkaste rõngastamise vastu - kes poleks tahtnud sini-must-valget kasutada. Ja tulemus oli varsti kõigile näha - 1987 saime juba lehvitada rahvuslippu (ilma suurema ohuta).

Vahepeal käivad ülesehitustööd segamas üleannetud noorukid, kel kipub õigust ja väge ülegi jääma. Aga elukogemust veel napib, ei tea mida oma suure kasvuga peale hakata. Isaslinnu kogust ja häälest jääb väheks, et mõjuv sõna sekka öelda. Lahendus tuli siiski kiirelt, kaamera poolt.

 

Kuigi munemiseni läheb veel aega, võib märgata juba pesavooderdusmaterjali. Isaslind proovis nokaga ka kaamera kaablit, õnneks pani Omar sellele komplekteerimise ajal topelt kaitsekihi peale ja kaabel väga huvitavaks ei osutunud.

 

Õige on aastapäeva eelsel kargel hommikul mõelda ja tegutseda tuleviku nimel.

 

 

loe edasi

Pesaehitus käib

$
0
0
Pildi napsas Mutikluti, LK foorumist
 
Isaslind pesamaterjaliga
 
Merikotkas        Haliaeetus albicilla
 
Kaamerapesas käib pesaehitus, viimastel päevadel just ilusa ilmaga ning hommikutundidel.
 
Merikotkaste pesaelu näevad ka Hübriid TV kasutajad: LINK
 
Merikotkaste vaatlused: LINK

loe edasi


Viewing all 75 articles
Browse latest View live